Kişisel Yazılarım Yaşam

Vazgeçemediğimiz Yoldaşımız Parfüm

Tarihi neredeyse yüzyıllar öncesine dayanan, her yüzyılda kendisine farklı bir kullanım alanı bulan parfüm, günümüzde adeta kişinin kartviziti gibi. Peki ama doğru parfüm nasıl seçilir? Parfüm nasıl uygulanmalıdır?

Koku alma duyusu, gece gündüz demeden 24 saat boyunca çalışır ve duygularımızın üzerinde %75 etkiye sahiptir. Ayrıca kişinin hafızası, konsantrasyonu ve her eyden önemlisi ruhsal durumu ¡le de birebir ilişki içindedir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre bir insan önce sesi, sonra yüzü, son olarak da dış görünüşü unutuyor. Buna karşın bir kişinin kokusunu ise aradan onlarca yıl geçmesine rağmen unutulmuyor Hal böyle olunca da geçmişte daha çok ihtiyaçtan ortaya çıkan ve zamanla milyon dolarlarla ifade edilen bir sektörün en önemli yapıtaşı haline gelen parfümler, insanoğlunun kuşkusuz ki en kusursuz keşfi.

Eski Mısır’da Tanrı’ya yakınlaşmak, kötü ruhları kaçırmak ve hastalıkların tedavisi başta olmak üzere pek çok farklı amaç doğrultusunda kullanılan parfüm, bugün kişileri tanımlayan ve tamamlayan en önemli araç. Doğum günü, sevgililer günü gibi özel günlerde ”iyi de ben şimdi ona ne alacağım” sorusunun ise kurtarıcı yanıtı.

Parfüm her tende farklı kokar!
Genel kanının aksine her parfüm her tende aynı etkiyi göstermez. Çünkü her tenin kendine has bir kokusu ve pH derecesi vardır. Hatta öyle ki kimi zaman aynı parfüm aynı kişide farklı zaman dilimleri içinde farklı bir şekilde de etki gösterebilir. Zira kişi o gün ilaç kullanmış, keskin kokulu gıdalar almış, terlemiş, hasta ya da hormonal bir takim değişiklikler yaşıyor olabilir (regl, hamilelik, menopoz gibi) Vücut metabolizmasının farklı işlemesi parfümün tendeki kokusunun istenmeyen bir şekilde dönüşüme uğramasına neden olur. Parfüm seçerken doğru bir tercih yapmak için öncelikle bu faktörleri göz önünde bulundurmalıyız.

Parfüm seçerken vücudumuzda başka bir koku sürmemiş olmaya da dikkat etmeliyiz. Zira tenimizde mevcut olan parfüm yeni deneyeceğimiz parfüm ile etkileşime girerek orjinalinden farklı bir koku almamıza neden olacaktır. Ayrıca parfüm denerken en fazla üç kokuyu tenimizde denemeliyiz. Zira bundan fazla kokunun denenmesi halinde burnumuz kokuları birbirinden ayırt edememeye başlar. Denediğimiz kokunun kendisini tam anlamıyla gösterebilmesi için ona yeterli süreyi tanımalıyız. En beğendiğimiz parfümleri vücudumuza sıkıp alışverişimize devam etmeli, aradan belli bir süre geçtikten sonra tekrar sıktığımız kokuları koklamalıyız. Parfüm kendisine verdiğimiz süre zarfında gelişimini tamamlar ve gerçek kokusuna o zaman ulaşır.

Parfümü hangi noktalara sürmeliyiz?
Parfüm bilekler, kulak arkası, boyun ve göğüs arası gibi vücudun sıcak noktalarını sever. Dolayısıyla parfümün uzun sure vücudumuzda kalmasını istiyorsak mutlaka bu noktalara uygulamamız gerekir. Bunun yanında her hareketimize etrafımızda kendimizden izler bırakmak istiyorsak bacaklarımıza ve saçlarımıza da mutlaka bir miktar parfüm sıkmalıyız. Eğer tene değil de kıyafetimize uygulamaktan yanaysak leke yapmaması için parfümümüzü 30 santimetre uzaklıktan sıkmalıyız. Kıyafetlerde parfümün uygulanacağı en ideal noktalar ise yaka altları, kıyafetimizin astarı ve eteklerin uçlarıdır. Eğer kıyafetimiz sentetik ise yoğun bir tempoda olacağımız günler, uyguladığımız parfümün zamanla değişime uğrayıp beklenmedik hoş olmayan bir kokuya dönüşebileceğini de göz ardı etmemeliyiz.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.