Genel

Victor Hugo’nun Dilenci Şiirinin Sözleri Neyi Anlatır?

Victor Hugo

Gündelik hayatımız da hayat mücadelesi veren bizlerin en büyük ihtiyacı olduğu sanatı kaçırması sanıyorum yaşadığımız eksikliklerin en başında geliyor. Hep bir şeyler eksik diyoruz kendi kendimize ve hayatın bize sunduğu olaylar içerisinde derin düşüncelere dalıyor olsak da sanatın o mucizevi huzurunu atlayıp duruyoruz. Dünyanın en tanınmış kişi kemancısının elinde ki on milyon dolarlık kemanıyla New York metrosunda konser vermesi ve bunu kimsenin anlamayıp yükümlü olduğu şeylere koşuşturmaya devam etmesi de sanatın hayatımızda ki yerini gözler önüne seriyor diye düşünüyorum.

Fransızların en nadide şair, oyun yazarı ve romancısı Victor Hugo’nun dilenci şiirinin sözleri neyi anlatır? Diye soruyorum sizlere. İçimizi umutsuzluğun kapladığı ve havanın kasvetli olduğu vakitlerde veyahut güneşe karşı uzandığımız güzelim çim kokulu pikniklerde elimiz altında bulunan bir kitabı ya da şiiri ruhumuza lanse etmek ne kadar güzel olurdu.

Victor Hugo

Victor Hugo

Victor Hugo on parmağında on hüner bir insan olarak tanımlanabilir, çok genç yaşta şiirle tanışmış ve daha on beş yaşındayken Fransız Akademisinin tertip ettiği şiir yarışmasında derece almayı muvaffak olmuştur. Çalışmalarına büyük titizlik ve ruh katan Hugo, çok istikametli bir yazar olmasıyla tanınmaya başlamıştır. 1822 seneninde Romantizm akımından etkilenmesiyle beraber yazılarında ilginç değişik olayları benimsemiş ve büyük ün kazanmıştır.1830 sene da Klasik edebiyat anlayışının son yapıtı olan ve insanları eğlendirmek yerine Hernani isimli tiyatro yapıtını sahneye koymuştur. Bu oyun gençliğin bize kattığı ve unutmaya yüz tuttuğumuz özlemleri anlatıyordu.

Politikayla de ilgilenen yazarımız 1841 senelerin da Fransız Akademisine seçildi ve 1845 sene da Louis-Philippe tarafından Yüce Meclis azalığına atanmıştır. 1848 seneninde devrim olmasından dolayı fakirliğe efelenmek adına Düzen partisiyle ilişkisini noktalamıştır. Bu sayede Milletvekili olmuş ve Napolyon Bonapartin eylemlerine karşı daimi tenkitte bulunmuş direnmiştir.

Victor Hugo - Dilenci

Victor Hugo – Dilenci

Victor Hugo, dinlenci şiirin de romantizm ve realizm akımını buluşturmuş vebize düşünmeyi dikte etmiştir. Sıradan olan hayatlarımız da bizi bizden alıp götürecek ve yüreğimizi kavuracak aşkın ne kadar olası olduğunu veyahut olabileceğini yüzümüze vurmuş olsa da, vuslatın bizi en derinden yaraladığı bu bahar ayında kabul görmemenin verdiği yalnızlığı da bize aynı mısralarda aktarmayı muvaffak olmuştur.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

4 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.