Kişisel Yazılarım Yaşam

Yorgunluğu Yenebiliriz!

Kendimizi sürekli yorgun hissetmenizin birçok sebebi olabilir. Kronik yorgunluk olarak tanımlanan özellikle mevsim geçişlerinde sıklıkla karşılaştığımız yorgunluk hali uzar ve eğer giderilmezse daha büyük sorunlara neden olabilir.

Uzun süreli bedensel veya zihinsel faaliyet ardından kısa süreli yorgunluklar yaşamamız normaldir. Ancak günlerce süren, sanki hiç dinlenmemişiz gibi hissetmemize neden olan kronik yorgunluğun sebeplerini dikkatle incelemekte yarar var.

Yetersiz uyku
Eğer az uyuyorsak dinlenmemiz pek mümkün olmaz. Araştırmalar yetişkinlerin 6-8 saat uyuması gerektiği gerçeğine işaret ediyor. Ancak uykunun süresi kadar kalitesi de önemli Eğer derin uykuya dalmakta zorluk çekiyor ve gece boyu sürekli uyanıyorsak bu durum bir soruna işaret eder. Öncelikli olarak yemek saatlerimizi bir gözden geçirelim. Akşam 20.00’den sonra beslenmeye devam mı ediyoruz? Özellikle akşamları televizyon başında atıştırmalarımız bitip tükenmek bilmiyor mu? Gün içinde televizyon ve bilgisayar başında çok mu zaman harcıyoruz? Cep telefonumuz elimizden düşmüyor mu? Çay kahve tüketimimiz fazla mı? Elektronikle olan ilişkimizi azaltıp, akşam 20.00’den sonra beslenme alışkanlığımızı bırakıp sadece su ya da melisa, ıhlamur gibi bitki çayları tüketmeyi deneyelim. Çay, kahve tüketimimizi saat 16.00’da sonlandırmaya çalışalım. Eğer on gün içinde uykumuz normale dönmezse bir uzmana görünmemizde yarar var.

Sigara ve alkol tüketimi
Sigara ve alkol tüketen insanların daha fazla uykuya ihtiyaç duyduğu yapılan çeşitli araştırmalarla ortaya koyuluyor. Buna karşı sigarayı bırakan insanların bir saat daha az uyuduğu da biliniyor. Özetle alkol ve sigara tüketimi vücudumuzda çeşitli tahribata yol açar. Vücudumuz da bu tahribatı ancak uykuda giderebilir. Eğer aşırı tüketim söz konusuysa vücudumuz kendini yenileyemediği için yorgun hissederiz. Çözüm: Açık havada yürümek Çünkü açık havada yürümek kan dolaşımımızı hızlandırır. Bu da uykuya geçiş süremizin kısalmasına neden olur.

Kötü beslenme
En az alkol ve sigara tüketimi kadar kötü beslenme de vücudumuzu etkiler Karbonhidrat ağırlıklı beslenmemiz, şekerli veya katkı maddesi fazla olan gıdaları sıkça tüketmemiz, sebze ve meyve yerine özellikle hazır gıdalara yönelmemiz halinde vücudumuz sağlıklı beslenemez. Yeterli beslenemeyen bir bedenden tam performans beklememiz mümkün olabilir mi? Tahıl, bakliyat, et, süt, sebze, meyve beslenme programımızda mutlaka dengeli şekilde yer almalı.

Depresyon ve travmalar
Duygusal travmalar, duygu durum bozuklukları, hayatımızı etkileyen travmatik birçok olay kendimizi yorgun hissetmemize neden olabilir. Bu gibi durumlarda iyi dinlenmeye, kafamızı toparlamaya, açık havada yalnız veya sevdiklerimizle yürüyüşler yapmaya ihtiyaç duyabiliriz. Çevremizdekilerle hoş sohbet ortamları yaratmayı deneyelim. Bir uzmandan destek almaktan çekinmeyelim. Yorgunluğumuz çok uzun süre devam ederse bu bir depresyon sebebi olabilir. Bu kısır döngüye hapsolmak istemiyorsak bizi üzen, mutsuz eden kişi, olay ve mekanlardan uzak duralım.

 

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

10 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.